Zakończyło się dwuletnie przewodnictwo prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w grupie A6, zrzeszającej największe europejskie instytucje żeglugi powietrznej. Prezes Janusz Janiszewski objął tę funkcję tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa i związanym z nią gigantycznym kryzysem w lotnictwie. Mimo to, był to czas intensywnego rozwoju branży pod względem cyfryzacji i budowy Jednolitego Europejskiego Nieba.
Zdaniem prezesa PAŻP, Janusza Janiszewskiego, wśród najważniejszych osiągnięć sojuszu A6 w ciągu ostatnich dwóch lat była wspólna praca badawczo-rozwojowa i wdrożeniowa w ramach inicjatywy SESAR na rzecz budowy Jednolitego Europejskiego Nieba, zgodnie z zaleceniami Komisji Europejskiej, rozwój technologiczny, w tym praca nad nowymi technologiami i cyfryzacją przestrzeni powietrznej. Udało się też poszerzyć grono A6 o Skyguide, jako członka indywidualnego, oraz pozyskać DFS do europejskiego partnerstwa na rzecz wdrożenia nowych technologii w ruchu lotniczym.
– Cieszę się, że w ramach Aliansu A6 rozwijamy współpracę w Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej i partnerstwo na rzecz innowacyjnych rozwiązań, nowego cyfrowego nieba. Mam ogromną satysfakcję, że wspólnie wspieramy inicjatywy, które pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Wierzę, że w tym roku, pod przewodnictwem ENAIRE, będziemy kontynuować i rozwijać te działania – powiedział prezes Janiszewski. Z początkiem 2022 roku przywództwo objął Ángel Luis Arias Serrano. Dyrektor Generalny hiszpańskiej agencji żeglugi powietrznej zapowiedział, że wśród priorytetów i celów na 2022 r. są dalszy rozwój działań badawczo-rozwojowych, wdrożenie programu SESAR i uczestnictwo w kluczowych projektach digitalizacyjnych.
– Dwuletnie przewodzenie grupie A6 było dla mnie ogromnym zaszczytem. Gratulacje należą się jednak nam wszystkim, że mimo trudności i kryzysu wywołanego pandemią tak wiele udało się wspólnie osiągnąć – podkreślił na koniec swej kadencji przewodniczącego grupy A6, Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Grupa A6 powstała w celu koordynacji prac badawczo-rozwojowych i inwestycyjnych głównych dostawców służb żeglugi powietrznej w programie SESAR (Single European Sky ATM Research) oraz w pilotowaniu kluczowych i strategicznych obszarów lotnictwa w Europie.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.